Respectful communication

This morning, I read the comments below my partner Hasan’s statement regarding the reasons for TazeDirekt’s closing. My goal in reading these comments is to, where they contain valuable insights, use them to improve my decisions in the future. When read this way rather than with the goal of seeking external approval, they can be a valuable source of learnings.

I was surprised to see many comments mention my name. The reason why this is surprising is because I was an advisor to TazeDirekt. I wasn’t running the business or any of its functional areas. My role is to look after our minority investments at Aslanoba Capital.

Setting this distinction aside, I still read the comments because the fact that they’re not relevant to the article’s topic doesn’t necessarily mean that they don’t contain valuable information. Setting aside the positive and neutral comments, the content of the negative comments about me implies that they’re from entrepreneurs who I decided not to fund. I’m not going to translate each comment here, but share how I think about them.

There are two parts to saying no to an entrepreneur. The first is the actual act of saying no, and the second is how you say it. You need to not only say no, but also do so respectfully. And this is where the problem arises. Each person has a different definition of what constitutes respectful communication.

I believe that these are all examples of respectful communication:

 1. Over email, saying no without an explanation for why I’m saying no is respectful because I get tens of emails requesting funding each day. If I were to articulate my reasons for saying no to each one, I wouldn’t have any time to do my actual job of investing in and supporting the startups we say yes to. This includes saying no directly to an entrepreneur’s original introductory email as well as saying no to a subsequent email after they’ve shared their traction metrics.
 2. In person, saying no while outlining the reasons why I don’t believe that your startup will succeed is respectful because the fact that I’m giving you feedback is a sign that I want you to improve. You may agree or disagree with the specific feedback, but the fact that I’m giving it shows I care. This includes saying no because I don’t believe that the entrepreneur is cut out to succeed.
 3. Ending a meeting once I conclude that we won’t be investing in a startup is respectful. Just because a meeting is scheduled for 30 minutes doesn’t mean that we need to take all of the meeting time. If I already know by the 5th minute that we won’t be investing in your startup, I save both of us the next 25 minutes by saying so. Not communicating this and wasting the next 25 minutes of your time would be disrespectful. I would expect and appreciate the same behavior from an entrepreneur who decides that they don’t want to work with me 5 minutes into our meeting.

From the comments I read, I understand that many entrepreneurs don’t think that the behaviors I described above are respectful. Instead, these entrepreneurs want an investor who:

 1. Doesn’t respond to their emails
 2. Doesn’t give them feedback
 3. Wastes their time

I thank these entrepreneurs for their feedback which helped me achieve these learnings, and wish them all the best for their startups.

I believe in the values underpinning the examples of respectful communication I outlined above, and am fortunate to be able to work with entrepreneurs who share these values.

 • Fethi Sevim

  Merhaba Cankut Bey,

  Öncelikle iki maddeli bir açıklama yapmam gerekiyor:
  1. Daha önce sizden yatırım talep eden bir girişimci değilim. Adım ve soyadımdan da bunu teyit edebilirsiniz.
  2. Tazedirekt’le ilgili webrazzi’de yapılan yorumlarda adınızı sıklıkla görünce araştırdım ve bu blogu buldum.

  Yukarıdaki gönderide size yöneltilen eleştirilere cevap vermişsiniz. Profesyonel hayatta hepimiz haklı-haksız eleştirilere maruz kalabiliyoruz. Normalde yeni üyelik vb. işlemlerle uğraşıp böyle bir çabaya girmem ama temelde yaşanan bazı sıkıntıları gördüğüm ve blogunuz herkese açık bir blog olduğu için belki bir faydam olur düşüncesiyle yazmaya karar verdim.

  Buna istinaden:
  1. Deneyimleriniz işe yarayacak proje fikirlerini 1 dakikada bile anlamanızı sağlıyor ve iyi bir proje fikrini hemen sezinliyor olabilirsiniz fakat yine de girişimcilerin size olan saygıları ve yatırım alma umutları ile uzun uğraşlar sonrasında hazırladıkları sunumu içeren toplantıları 5. dakikada sonlandırırsanız bunun saygısızlık olarak görülmesi “ülkemizde” çok doğaldır. Bunu “herkesin 25 dakikası değerlidir” şeklinde açıklamak kolaya kaçmak gibi geliyor bana. Neden?
  – Çünkü ülkemizin gerçeklerini bu denli göz ardı etmemek gerektiğini düşünüyorum. Profesyonel hayat anlamında ne kamuda ne de özel sektörde henüz sizin düşüncelerinize uygun seviyede değiliz. Müsteşar kapılarında 4 saat bekletilen, kabul edildikten sonra da “eğer gitmiş olsaydın bir daha sana iş vermezdim, bakanlık kapısından bile içeri aldırmazdım” denilen kişiler bu ülkedeki girişimciler.
  – Çünkü; hem girişimciler hem de siz zaten 30 dakikayı gözden çıkararak bir zaman planlaması yapmışsınız hatta belki girişimcilerin bir kısmı başka şehirlerden gelmiş. Zamanlamaya bu kadar dikkat ettiğinize göre bir sonraki toplantıyı ya da işinizi öne alma şansınız da yok.
  – Çünkü; zaman konusunda bir sıkıntınız varsa (kimin yok ki) küçük bir takım oluşturarak girişimcilerin fikirlerini 30 dakika bu ekibe anlatmalarını ve sonrasında bu ekibin her fikri karar vericilere 5’er dakika sunmalarını sağlayabilirsiniz. Bu takıma bir iki girişimci toplantısında liderlik ederek projelerle ilgili beklentilerinizi de öğretebilirsiniz. Yani 25 dakika konusunda hassas davranma profesyonelliğine sahip olunmasının ama bunun yanında yoğun ve başkası tarafından yürütülebilecek işlerin delege edilmemesinin birbiriyle çeliştiğini düşünüyorum.
  – Çünkü; konuya toplantısı yarım kalan girişimciler gözüyle bakmıyor, onların ayakkabılarını giymiyorsunuz. Doğru şu anda erk (kapital) sizin elinizde. Bu erk sopasını kime isterseniz ona dokundurursunuz. Peki sizden daha güçlü bir fondan yatırım almanız gerekse ve yatırım talep ettiğiniz kişiler 5 dakikada toplantıdan çıksa ne hissedersiniz?
  2. Kuracağınız ekip e-posta yoluyla size ulaşan proje fikirlerine kapital sahibi kişiler olarak neden hayır dediğinizi hak ettikleri üslupta birkaç cümleyle de olsa ifade edebilecektir.

  Umarım düşüncelerimi ifade edebilmişimdir.

  Yatırımlarınızda başarılar dilerim.

 • Dusuncelerini arkasindaki sebepleri ve somut tavsiyeler ile paylastigin icin tesekkurler Fethi.

  Ekip kurmanin on gorusmeleri yapmak ve e-posta ile gelen basvurulara cevap vermek icin bir cozum olabilecegine katiliyorum. Ancak dogru kararlari ve yonlendirmeleri vermemizi destekleyen bir cozum degil.

  On gorusmelerde, bir sunumu direk girisimciden dinlemek yerine ekipteki bir arkadasdan dinlersem o girisimcinin is konusundaki inancini tespit edemem. Dolayisiyla iyi yatirim firsatlarini kacirabiliriz.

  Email ile gelen basvurulara cevap vermekten sorumlu bir arkadasla calismak ise, cevaplarimizdaki yonlendirmeleri tek tek inceleyemeyecegimden, girisimcilere dogru yonlendirmelerde bulunmamizi engelleyebilir. Yanlis yonlendirmede bulunmaktansa yonlendirmemeyi tercih ederim.

  Sonucta erken asama internet sirketlerine yatirim isinin bir arastirma ve degerlendirme ekibi ile degil, ortaklarla ilerlemesi gereken bir is olduguna inaniyorum.

  Son olarak, tespit ettigin uzere internet sirketlerine yatirim yapma kararindan sorumlu olan insanlarin da dogal olarak yatirimcilari var. Hasan Bey’le degil, ancak benim fon toplamaya calistigim baska yatirimcilar ile 5 dakika sonrasinda gorusmenin sona erdigi durumlar ile ben de karsilastim. Kendime inandigim icin, buna karsi tepki vermek yerine bir sonraki yatirimci gorusmesi icin daha iyi hazirlandim 🙂

 • Fethi Sevim

  Cankut Bey,

  Nazik cevabınız için teşekkür ederim. Ülkemiz açısından çok önemli bir misyon üstlendiğinizin farkındayım. Sancılı bir dönem.. Elbette geçecektir. Cümlelerinizden sizin geçmişe takılıp kalmayan ve önüne bakan bir yapıda olduğunuzu anlıyorum.

  Tekrar kolaylıklar dilerim.